Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı CNN Türk’te: Türk kanunlarına uymak zorundayız

Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Abdurrahman Mustafa Suriye’deki olaylarla ilgili CNN Türk’te açıklamalarda bulundu.

İşte Mustafa’nın o açıklamalarından satır başları;

“Dün bazı üzücü olaylar yaşandı Kayseri’de. Bununla ilgili Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurumları gerekeni yapıyor. Bu münferit olayın Suriye tarafından ve Türkiye tarafından iki halkın da yararına olmuyor. Bunu provoke edenler de oluyor. Biz burada misafiriz, buradaki Suriyelilerin de misafirlik değerini bilmeleri lazım. Buradaki Suriyelilere Türk kanunlarına uymaları gerektiğini söylüyoruz. Türkiye’nin kanunlarına uymayanlar deport ediliyor. Türkiye’nin milli güvenliği olsun büyük projeler üzerinde çalışılıyor. Terörle mücadelede olsun DEAŞ olsun PKK olsun işbirliklerimiz devam ediyor. İster Suriye tarafında olsun ister Türkiye tarafında olsun, provoke edilen olaylar üzücüdür. Ben Suriye tarafındaki asayişi kontrol etmekle yükümlüyüm. Biz güvenliği sağladığımızda Türkiye’deki vatandaşlarımızı getirmekle yükümlüyüz. Sayın Cumhurbaşkanının açıklamaları da tatmin edicidir. Maalesef Türkiye düşmanı ve Suriye düşmanı olanlar provoke ediyorlar. Sonuçta biz Türkiye ile birlikte teröre karşı çıktık. Biz istikrar sağlamaya çalışıyoruz. Bunu provoke etmek için birçok grup var. PKK var, rejim var DEAŞ var… Biz gereken tedbirleri alıyoruz. Biz olayları Suriye halkının Türkiye devletinin hesabını soracağız ve bedelini ağır bir şekilde ödeteceğiz. Suriye’deki istikrarı sağlamak hem Türkiye’nin faydasına hem Suriye’nin faydasınadır. Bu durum herkesi rahatsız ediyor. Düşmanlar bunu suiistimal ediyor buna fırsat vermemek lazım. Toplumsal ayaklanma olmaması için çaba harcıyoruz. Sosyal medyada kendi lehlerine iyi kullanıyorlar. Bunların birçoğu gerçek değildir. Bazı olaylar oldu evet ama birçoğu yanlış, montaj ve yanlış tercüme ile servis etmeye çalıştılar.

“TÜRKİYE HALKINDAN ÖZÜR DİLİYORUM”

Türkiye devletinin kutsalları bizim kutsalımızdır. Tarihi bağımız var Türkiye Cumhuriyeti ile. Bizim düşmanlarımız maalesef bunu provoke edip tarihi bağımızı koparmak için mücadele ediyorlar. Yani biz bugün Suriye’deki olayları, Suriye’deki acılarını Türkiye Cumhuriyeti makamlarına bildiriyoruz. Birlikte biz bunları gerçekleştiriyoruz. 12 yıldır bu işbirliğini görenler bunu yapmaz. DEAŞ, PKK, El kaide gibi terör örgütleri bu provokasyonları yapıyor. Bunun hesabını çok ağır bir şekilde soracağız. Asla bunu Suriye halkının davranışı olarak görmüyoruz. Türkiye’nin bayrağına yaklaşımını şiddetle kınıyorum ve Türkiye halkından da özür diliyorum. Benim kontrolümde olan topraklarda gerçekleştiği için kendimi de sorumlu tutuyorum. Bu kutsallara yaklaşılmasına müsaade etmeyeceğiz. 

“TÜRKİYE OLMASA YAPAMAZDIK”

Biz Türkiye’ye minnettarız. Bizim birden fazla terörle mücadelemizde Türkiye’nin desteği olmasa yapamazdık. Bunları bilenler zaten bu fitne yaratmaları provokasyonları yapmaz. Biz bunlara gerekli cevabı vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x