En çok gözleri etkiliyor! Diyabette erken tanı hayat kurtarıyor

AVRUPA’DA EN ÇOK TÜRKİYE’DE GÖRÜLÜYOR

Diyabetin en çok görüldüğü Avrupa ülkesinin Türkiye olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Nurten Ünlü, hastalığın varlığından haberdar olmayan hastaların görme kaybı yaşama riski olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ünlü, Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) rakamlarına göre, Türkiye’de 20-79 yaş aralığında tespit edilen yaklaşık 7 milyon diyabet hastası bulunduğunu, bu rakamın toplam yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 15’ine denk geldiğini ve bu oranla Türkiye’nin diyabet görülme oranının en yüksek Avrupa ülkesi olduğunu ifade etti.

KATARAKT DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Prof. Dr. Nurten Ünlü, diyabetin basit gelip geçici görme değişikliklerinden kalıcı görme kaybına kadar geniş bir yelpazede gözlerimizi etkileyeceğini belirti. Diyabetli hastalarda kataraktın daha sık görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Ünlü, hastalarda çift görme şikâyetleri olabileceğini de sözlerine ekledi.

KÖR KALMA RİSKİ YÜKSEK

Diyabetin süresinin uzamasının sağlık açısından olumsuz etkilere yol açacağını belirten Prof. Dr. Ünlü, şöyle devam etti: “Diyabetin süresi uzadıkça diyabetik retinopati nedeniyle görme kaybı riski de artar. Diyabete eşlik eden diğer risk faktörleri yüksek tansiyon, yüksek kolesterol düzeyleri, obezite, böbrek hastalığı, kansızlık, uyku apnesi ve gebeliktir.”

ERKEN TANI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Prof. Dr. Nurten Ünlü, hem dünyada hem de ülkemizde diyabetli hastaların yaklaşık yüzde 50’sinin tespit edilebildiğini, büyük orandaki diyabet hastalarının göz muayenesi sırasında diyabet hastası olduğunu öğrendiğini sözlerine ekledi. Erken tedavinin önemini hatırlatan Prof. Dr. Ünlü, “Erken tanı ve erken başlanan tedavi büyük önem taşıyor. Erken tanı için diyabet hastalarının düzenli olarak göz muayenesine gitmesi gerekir. Tedaviye erken başlamak görme kaybının gelişimini durdurabilir ya da yavaşlatabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x