Kurucusu kadın olan cirosuna göre Türkiye’nin en büyük 10 şirketi

1. Nesine/ Hepsi Burada

Hanzade Doğan tarafından kurulan Nesine ve Hepsi Burada, 300 milyar TL cirosuyla, en büyük şirketler listesinin başında yer alıyor.

2. Trendyol

Trendyol, Demet Mutlu tarafından kurulmuş olan bir Türk şirketi. Oldukça popüler olan şirket, 120- 150 milyar lira aralığında bir ciroya sahip.

3. Enuygun.com

Nihan Çolak Erol tarafından kurulan şirket, 20- 22, 5 milyar TL cirosuyla, Türkiye’nin 3’üncü büyük şirketi.

4. Koton – Armut.com

Gülden Yılmaz tarafından kurulan Koton ve Başak Taşpınar tarafından kurulan Armut.com, 13-15 milyar lira aralığındaki cirolarıyla 4’üncü sırayı paylaşıyor.

5. Oto.net – Sürücü

Yonca Ulusoy’un kurucusu olduğu Oto.net ve Edibe Aksoy Sürücü ve Oya Aksoy tarafından kurulan Sürücü, 5- 7 milyar lira arasında ciroya sahip.

6. Sertrans – Seza Çimento Group – Insider – Reeder

Kurucularının kadın olduğu, cirosuna göre en büyük 10 şirket listesinin 6’ncı sırasını, Nilgün Keleş’in kurduğu Sertrans, Yasemin Açık’ın kurduğu Seza Çimento Group, Hande Çilingir’in kurduğu Insider ve Sezen Saral’on kurduğu Reeder 3- 3,5 milyar lira aralığındaki ciroyla paylaşıyor.

7. Spyke Games – Momento – Big Chefs – Lokman Ecza

Rina Onur Şirinoğlu’nun kurucusu olduğu Spyke Games, Zeynep Dağlı’nın kurduğu Seza Çimento Group, Gamze Cizreli’nin kurduğu Big Chefs ve Hatice Öz’ün kurduğu Lokman Ecza, 1,9 – 2 milyar TL’lik ciroya sahip olan şirketler.

8. Dolap – Selen Kozmetik – Systemair – Sefamerve – Datassist

1,6 – 1,8 milyar lira ciroyla, 8’inci sırada; Hande İzmirlioğlu’nun kurduğu Dolap, Selen Yorgun Tavit’in kurduğu Selen Kozmetik, Ayça Eroğlu’nun kurduğu Systemair, Oya Okur Erciyeş’in kurduğu Sefamerve ve Ayşe Nazmiye Uça’nın kurduğu Datassist yer alıyor.

9. Zeplin – Akko Marka – ACS Enerji – Paymes

Pelin Kenez tarafından kurulan Zeplin, Kıvılcım Pınar Kocabıyık tarafından kurulan Akko Marka, Aysun Aktaş Erdoğan tarafından kurulan ACS Enerji ve Şehlem Akbulut tarafından kurulan Paymes, 1 – 1,3 milyar TL ciroya sahip.

10. Patiswiss – Martı – Hitit Yazılım –Biotekno

Elif Aslı Yıldız tarafından kurulan Patiswiss, Sena Öktem tarafından kurulan Martı, Nur Gökman tarafından kurulan Hitit Yazılım ve Zeynep Taşkın tarafından kurulan Biotekno; 700- 800 milyon TL ciroyla 10’uncu sırada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x