TEGV Diyarbakır Bank ABC Öğrenim Birimi açıldı

TEGV 12 yıl aradan sonra Diyarbakır İl Merkezinde!

TEGV Diyarbakır Bank ABC Öğrenim Birimi açıldı

Kuruluşundan bu yana Cumhuriyet’in temel ilkelerine sahip, donanımlı ve nitelikli bireyler yetiştirmek ve eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için faaliyet gösteren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) Bank ABC’nin desteğiyle kurulan Diyarbakır Bank ABC Öğrenim Birimi,
  6 Kasım Pazartesi günü gerçekleşen törenle açıldı.
 

“Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir” mottosuyla nesillerin çağdaş ve evrensel değerler ile Cumhuriyet’in temel ilkelerine bağlı yetişmesi için Türkiye genelindeki etkinlik noktalarında nitelikli eğitim desteği sunan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 12 yıl aradan sonra yeniden Diyarbakır’da faaliyete geçti. Bank ABC’nin kurulum ve işletme sponsorluğu ile kurulan ve yılda yaklaşık 2 bin çocuğu nitelikli eğitim desteğiyle buluşturacak Diyarbakır Bank ABC Öğrenim Birimi, 6 Kasım Pazartesi günü gerçekleşen törenle açıldı. Törene, Diyarbakır İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Ok, Bank ABC Türkiye Ülke Başkanı Muzaffer Aksoy, TEGV Mütevelli Heyet Üyeleri Prof. Dr. İlter Turan, Erdal Yıldırım, TEGV Yönetim Kurulu Başkanı M. Özalp Birol, TEGV Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Okvuran, TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı, TEGV çalışanları ile veliler, gönüllüler, çocuklar ve basın mensupları katıldı.

1998 yılından bu yana 88 bin Diyarbakırlı çocuğun hayatına dokundu

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı daha önce 2002-2011 yılları arasında Diyarbakır İl Merkezi’nde bulunan Bağlar Eğitim Parkı’nda çocuklara nitelikli eğitim desteği sağlamış, mekânın tahsis süresinin uzatılamaması nedeniyle faaliyetler sonlandırılmıştı. 1998-2020 yılları arasında Diyarbakır’ın Kulp, Dicle, Hani ve Ergani ilçelerindeki öğrenim birimlerinde faaliyet gösteren TEGV, 1998 yılından bu yana 88 bin Diyarbakırlı çocuğun hayatına dokunarak geleceklerine ışık tutmuş oldu.

Sur bölgesinde Ali Paşa Mahallesi, Şen Sokak’ta bulunan ve 310 metrekare kapalı, 80 metrekare açık alanı bulunan TEGV Bank ABC Öğrenim Birimi’nde 1 etkinlik odası, 1 Okuma Adası, 1 Bilişim ve Teknoloji Odası, 1 Tasarım ve Beceri Atölyesi, 1 Düşler Atölyesi, Kütüphane ve Gönüllü Odası bulunmakta. Öğrenim Birimi’nde yılda yaklaşık 2 bin çocuk nitelikli eğitim desteği alabilecek.

 

 

“Diyarbakır’a, eğitim alanında yeni bir soluk getireceğine inanıyoruz”

TEGV Yönetim Kurulu Başkanı M. Özalp Birol, TEGV Diyarbakır Bank ABC Öğrenim Birimi’nin Diyarbakır’a, eğitim alanında yeni bir soluk getireceğine inandıklarını belirterek şunları söyledi:

“1998-2022 yılları arasında Diyarbakır’da ve Diyarbakır’ın Kulp, Dicle, Hani ve Ergani ilçelerindeki öğrenim birimlerinde faaliyet gösteren vakfımız, 1998’den bu yana toplam 88 bin Diyarbakırlı çocuğumuza nitelikli eğitim desteği verdi. Bu süreçte yaşadığımız çeşitli mekân sorunlarına rağmen Diyarbakır’daki çalışmalarımızı azimle sürdürdük. Teşkilatlanma ölçütleri doğrultusunda deprem yönetmeliğine uygun yeni mekân arayışlarımız, Diyarbakır Sur ilçesinde sonuçlandı ve bugün, burada, sizlerle bir aradayız. İşletme giderleri, Tasarım ve Beceri Atölyesi, Düşler Atölyesi ve Bilişim Teknoloji Odalarının tadilat giderleri Bank ABC tarafından karşılanan TEGV Diyarbakır Bank ABC Öğrenim Birimimize Mayıs 2023’te taşındık. Öğrenim Birimiz, Diyarbakır’da yaşayan ilköğretim çağındaki bütün çocuklarımıza açık. Yılda sayısı 1700’ü aşkın çocuğumuza ulaşabilecek kapasiteye sahip ve 310 m2’lik alanda faaliyet gösteriyor. TEGV Diyarbakır- Bank ABC Öğrenim Biriminin, temel eğitime destek verebilmek için her türlü çabayı göstereceğini T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ve bağlı kurumlarıyla iş birliği ve eşgüdüm içinde, Anadolu’nun en kadim yerleşim noktalarından biri olan Diyarbakır’a, eğitim alanında yeni bir soluk getireceğine inanıyoruz. Bu vesileyle Bank ABC’yi, ülkemize, eğitime ve TEGV’e verdiği anlamlı destekten ötürü kutluyor, bankanın CEO’su Sayın Muzaffer Aksoy’a ve Bank ABC’ye, TEGV’e ve eğitime verdikleri değerli destek için içten teşekkürlerimizi sunuyorum. Ve ‘Vatanını en çok sevenin görevini en iyi yapan olduğuna’ yürekten inanarak, sizleri, TEGV adına saygıyla selamlıyorum.”

“Eğitimde fırsat eşitliği sağlamaya çalışıyoruz”

Bank ABC Türkiye Ülke Başkanı Muzaffer Aksoy, açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Ülkemizin bu güzel şehrinde bu güzel projenin bir parçası olmak bizi çok mutlu ediyor. Aslında hepimiz kendimize baktığımız zaman bizler devlet okulları, devlet üniversitelerinden mezun olup bir yerlere gelmiş insanlarız. Memur ailelerin çocuklarıyız. Eğitimde fırsat eşitliğini çok önemsiyoruz. Biz de bu projeyi seçtik. TEGV’in yaptıklarını takip ediyoruz, ne kadar başarılı olduğunu gördüğümüz için de destek sağlamak istedik. Eğitimde fırsat eşitliği ülkemizin olmazsa olmazı diye düşünüyorum. Bunun devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Ayrıca eğitimin dışında bir eksik tarafımız rehberlik. Planlama ve eğitimleri açısından bu çocukların rehberliğe de ihtiyacı var. TEGV’in bunu da yapacağına inanıyorum. Çok teşekkür ediyorum.”

Açılış töreninde ayrıca Diyarbakır’da önce Ergani daha sonra Merkez’de 10 yıl görev yapan Cengiz Bozdoğan’a ve Ergani Öğrenim Birimi’nin açıldığı 2019 yılından itibaren yardımcı personel olan Şenay Güzey’e teşekkür plaketleri verildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x